বিশেষ : ভালপোৱাৰ সংজ্ঞা বিচাৰি ~ JOBON.IN

Friday, May 28, 2021

বিশেষ : ভালপোৱাৰ সংজ্ঞা বিচাৰি

 


"এই ধৰাৰ আটাইতকৈ সুন্দৰ আৰু আশ্চৰ্য বস্তু, যাক দেখা পোৱা নাযায় বা যাক হাতেৰে চুই চাব নোৱাৰি, কেৱল হৃদয়েৰে অনুভৱ কৰিব পাৰি,  সিয়েই 'ভাল পোৱা''!"
                                                           হেলেন কেলাৰ

"The best and the most beautiful things in the World can not be seen, ever touched, they must be felt with the heart, it is Love"
                                                           Helen Kelar

                   ভালপোৱাৰ সংজ্ঞা বিচাৰি
                            শেৱালি বৰুৱা

ভালপোৱাবোৰ সৃষ্টিৰ আদিতেই মোৰ বুকুত তুমি গুজি দিয়াৰে পৰা আজিলৈকে এই ভালপোৱাবোৰ  বিচাৰি ফুৰো মৰুভূমিৰ বেদুইন পক্ষীটিৰ দৰেই।ভালপোৱাক কাৰ সৈতে তুলনা কৰো??? হিমালয়ৰ উচ্চতাৰ লগত নে মহাকাশৰ বিশাল বক্ষত নে মহাসাগৰৰ গভীৰতাত। ভালপাওঁ বুলি নোকোৱাকৈয়ে আজীৱন ভাল পোৱাৰ চিৰ শাশ্বত  ভালপোৱাবোৰ অনুভৱ কৰিব পৰাকৈ একোখন সুন্দৰ হৃদয়ৰ লগত সকলোৱেই সংপৃক্ত। সন্তানক ডাঙৰ কৰাৰ পিছতো শীতৰ নিশাবোৰত গাৰ পৰা পৰি যোৱা কম্বলখন মা বা দেউতাই উঠাই দিয়ে। কেনেবাকৈ  ঠাণ্ডা লাগিলে আমিবোৰ অসুখত পৰিম। নিশ্চয় প্রিয়জনৰ এই কামটোৰ মাজতেই ভালপোৱা আছে। জনমৰ আদিম পুৱাতেই আইৰ আঁচলৰ উমাল ছাঁত পৃথিৱীৰ অনুপম ভালপোৱাবোৰ বিচাৰি পায় প্ৰতিটো সন্তানে। ভাল পাওঁ বুলি নোকোৱাকৈয়ে অনুভৱ কৰিব পৰাকৈ  হৃদয়খন ভৰাই দিব পৰা প্ৰিয়জনৰ বাবে নিশ্চয় আমি সকলোৱেই  কিবা এটা কৰিবলৈ চেষ্টা কৰো। সন্তানেও স্নেহৰ আলয়ত পিতৃ-মাতৃক ৰাখিবলৈ চেষ্টা কৰে সদায়। মাত্ৰ দুই এজন আমাৰ  মাজতো ব্যতিক্ৰম আছে। তেওঁলোকৰ কথা একো নকওঁ। নিজৰ সন্তান থাকিও অসহায় এটি সন্তানক পিতৃ- মাতৃৰ ছাঁয়া দি  ডাঙৰ কৰিলে ইয়াৰ মাজত লুকাই থাকে চিৰন্তন ভালপোৱা। নিজৰ প্ৰিয়জনৰ বাহিৰেও জীৱনৰ বাটত লগ পোৱা হাজাৰজন অচিনাকি ব্যক্তিও আমাৰ বাবে আপোন হৈ পৰে অজানিতে।এই আপোনত্বৰ মাজতেই আছে ভালপোৱাৰ  সেউজীয়া বীজ। ভালপাওঁ বুলি  আপোনাক অহৰহ কৈ নথকাকৈও আমাৰ কামৰ মাজেৰে সেই ভালপোৱা প্ৰকাশ কৰিব পাৰি। এজন মহানমনীষীয়ে কৈছিল, "যিজন ব্যক্তিয়ে আপোনাক তোষামোদ কৰিব পাৰে সেইজন ব্যক্তিয়ে আপোনাৰ অনুপস্থিতিত আপোনাৰ সমালোচনা কৰিবলৈও কুন্ঠা বোধ নকৰিব কেতিয়াও।"


যাদৱ পায়েং : প্ৰকৃতিক ভাল পাওঁ বুলি চিঞৰি নথকাকৈয়ে অৰণ্য মানৱ যাদৱ পায়েং নামৰ ব্যক্তিজনা আজি প্ৰকৃতিৰ বাবেই দেৱদূত হৈ পৰিল। আনুষ্ঠানিক শিক্ষা ল'বলৈ দৰিদ্ৰতাৰ বাবে সুযোগ নাপালে যদিও আজি কিন্তু তেখেতক সমগ্ৰ বিশ্বই চিনি পায়। যিজনাক জৱাহৰলাল নেহৰু বিশ্ববিদ্যালয়ে ''ভাৰতৰ অৰণ্য মানৱ" (Forest Man Of India) উপাধি প্ৰদান কৰিছে। ২০১৫ চনৰ ২৬ জানুৱাৰীৰ দিনা "পদ্মশ্ৰী বঁটাৰে" বিভূষিত কৰে ২০২০ চনৰ ১১ মাৰ্চত তেখেতে কমনৱেলথ পইণ্টছ অৱ ইণ্ডিয়া বঁটা লাভ কৰে। প্ৰকৃতিক ভালপোৱা আৰু ঈশ্বৰক ভালপোৱা নিশ্চয় একেই কথা এই অৰণ্য মানৱ জনাৰ বাবে।


দশৰথ মাজি : প্রিয় নাৰীগৰাকীৰ বাবেই দশৰথ মাজিয়ে ভালপোৱাৰ বাট কাটি উলিয়াইছিল। পাষাণ শিলেও ভালপোৱাৰ বাটত হেঙাৰ হৈ থিয় হ'ব পৰা নাছিল। তেওঁৰ মৰমৰ পত্নী ফাগুনীয়াক হেৰুৱাইছিল দশৰথ মাজিয়ে। সেইদিনাই তেওঁৰ বেদনা বিধুৰ হৃদয়খনে শপত লৈছিল ভালপোৱাৰ চিৰ সেউজীয়া এটি পথ তৈয়াৰ কৰাৰ। কথামতেই তেওঁ আগবাঢ়িছিল। বহুতেই তেওঁক বলিয়া আখ্যা দিছিল। দেহৰ ঘাম মাটিত পেলাই এটা হাতুৰী আৰু এটা চেনিৰে ২২ বছৰৰ অক্লান্ত শ্ৰম আৰু সাধনাৰে পাহাৰ কাটি কাটি উলিয়াইছিল ৩৬০ ফুট দীঘল, ২৫ ফুট গভীৰ আৰু ৩০ ফুট বহল বাট। এই বাট আকাংক্ষাৰ, এই বাট হেঁপাহৰ বাট আছিল। য'ত ভালপোৱাবোৰে প্ৰতিটো ক্ষণে অনুক্ষণে কৈ গৈছিল হীৰু দাৰ কবিতাৰ দৰেই- "প্ৰেম এনেকুৱাই আৱৰণ খুলি হৃদয় জুৰায়।" দশৰথ মাজিৰ এই অসাধ্য সাধনে ৱৰীগঞ্জ আৰু আত্ৰীৰ দূৰত্ব  ৮০ কিলোমিটাৰৰ পৰিৱৰ্তে ১০ কিলোমিটাৰ চমুৱাই পেলালে। ভালপোৱাই অসাধ্য সাধন কৰাত প্ৰেৰণা দিয়ে অহৰহ প্ৰিয়জনক। পাষাণ পাহাৰটোৰ বাবেই ফাগুনীয়াক চিকিৎসকৰ ওচৰলৈ নিব পৰা নাছিল।সেয়েহে সেই পাহাৰৰ দম্ভ দশৰথ মাজিয়ে তেওঁৰ ভালপোৱাৰে পৰাজিত কৰিছিল। ১৯৬০ চনৰ পৰা ১৯৮২ চনলৈকে ২২ বছৰ ধৰি শিলৰ পাহাৰ কাটি বাট উলিওৱা দশৰথ মাজিয়ে নতুন দিল্লীৰ এইমছত ২০০৭ চনত কৰ্কট ৰোগত শেষ নিশ্বাস ত্যাগ কৰিছিল। বিহাৰ চৰকাৰে তেওঁক ৰাজ্যিক সন্মানেৰে সৎকাৰ কৰিছিল। পদ্মশ্ৰী সন্মানৰ বাবেও তেখেতক মনোনীত কৰা হৈছিল। ২০১৬ চনত ভাৰতীয় ডাক বিভাগে তেওঁৰ ছবি সম্বলিত এটা ডাক টিকটৰ প্ৰচলন কৰে। সঁচাকৈয়ে ভালপোৱাক পৃথিৱীৰ একোৱেই বিছিন্ন কৰিব নোৱাৰে। ভালপোৱাৰ বাটত আছে প্ৰেমৰ সূৰুযমুখীৰ স্বপ্ন। দশৰথ মাজিক এই  অসীম শক্তি, সাহস আৰু প্ৰেৰণা দিছিল তেওঁৰ প্রিয় নাৰীগৰাকীয়ে। যাক  প্ৰখৰ ৰ'দ, ধুমুহা আৰু বৃষ্টিপাতেও টলাব পৰা নাছিল। তেওঁৰ হৃদয়ত আঁকি লোৱা পত্নী ফাগুনীয়াৰ ছবিখনে অহৰহ আগুৱাবলৈ কৈছিল জীৱনৰ দুৰ্বিসহ যান্ত্ৰনাৰ মাজত।



পলক মুচ্ছল : যি গৰাকী শিল্পীয়ে কেৱল আৰ্তজনক সহায় কৰিবৰ বাবেই বাছি লৈছিল সংগীত। তেওঁৰ সংগীতেৰে ধন উপাৰ্জন কৰি ২০০৬ চনলৈকে "পলক মুচ্চল হাৰ্ট ফাউণ্ডেচনে" ১.২কোটি টকা সংগ্ৰহ কৰি হৃদযন্ত্ৰৰ অস্ত্ৰোপচাৰত সহায় কৰি প্ৰাণ বচাইছে ২৩৪টা শিশুৰ। ২০০৯ চনৰ জুন মাহলৈকে বিশ্বৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত অনুষ্ঠান কৰি ১.৭১ কোটি টকা সংগ্ৰহ কৰি ৩৩৮ টা শিশুৰ প্ৰাণ বচাইছে। এতিয়ালৈকে এহেজাৰৰ ওপৰ শিশুৰ প্ৰাণ বচাইছে এই গৰাকী শিল্পীয়ে। অস্ত্ৰোপচাৰ কক্ষত চিকিৎসকৰ লগত পলকেও উপস্থিত থাকি গীতাৰ শ্লোক আওৰাই শিশুৰ প্ৰাণ ৰক্ষাৰ বাবে ভগৱানৰ ওচৰত প্ৰাৰ্থনা কৰে। ভালপোৱাৰ সেউজীয়া বাটেৰে পলক মুচ্চল নামৰ এই শিল্পীগৰাকীয়ে খোজ আগবঢ়াই আনৰ বাবেও আজি অনুপ্ৰেৰণাৰ উৎস হৈ আছে।


গ্ৰেটা থুনবাৰ্গ : মাত্ৰ ষোল্ল বছৰীয়া। যি গৰাকী কিশোৰীয়ে স্কুল যাবলৈ এৰি ২০১৯ চনত ছুইডেনৰ পাৰ্লিয়ামেণ্টৰ সন্মুখত বহি পৰিছিল। প্ৰকৃতিক ভালপোৱা ছোৱালীজনীয়ে প্ৰতিবাদ কৰিছিল তেওঁৰ  ভালপোৱা এনেকৈয়ে। প্ৰকৃতিক  ৰাষ্ট্রযন্ত্ৰৰ হাতোৰাৰ পৰা বচাবলৈ তেওঁ বিনা দ্বিধাই প্ৰশ্ন কৰিছিল বৰ মুৰীয়াসকলক৷ আৰু আজি গ্ৰেটা থুন বাৰ্গ আৰু তেওঁৰ সহযাত্রীসকলে প্ৰকৃতিক ভালপোৱাৰ বাবেই নিজৰ এই  সংগ্ৰাম অব্যাহত ৰাখিছে।


প্ৰশান্ত গাৰে : মধ্যপ্ৰদেশৰ এই যুৱকজনে হাত নোহোৱা ১৫০০ মানুহক কৃত্ৰিম হাত দিবলৈ সক্ষম হৈছে৷ প্ৰশান্ত আৰু তেওঁৰ সহযোগীসকলে সম্পূৰ্ণ বিনামূলীয়াকৈ হাত সংযোজন কৰি জীৱনক ভাল পাবলৈ আনি দিছে অদম্য সাহস। এই ভালপোৱাৰ বাটত অহা হাজাৰ বাধাইও যাক টলাব পৰা নাছিল।কেৱল মানৱসেৱা কৰি গৈছিল আৰু অকৃত্ৰিম ভালপোৱাবোৰ বিলাই দিছিল সমাজৰ মাজত।




মাদাৰ টেৰেছা : আৰ্তজনৰ হৃদয়ত এখন স্নেহৰ ঘৰ সাজিছিল মমতাময়ী এই নাৰীগৰাকীয়ে। আজি সমগ্ৰ বিশ্ববাসীয়ে নিৰ্মল হৃদয়ৰ নাৰী গৰাকীক ''মা'' সম্বোধনেৰে জীয়াই ৰাখিছে। ভালপোৱাৰ এই সেউজীয়া পথ পাবলৈ নিশ্চয় যুঁজিব লাগিব সময়ৰ লগত।

কৈলাশ সত্যাৰ্থী : ইঞ্জিনীয়াৰিঙৰ স্নাতক ডিগ্ৰীলৈও  নিৰাশ্ৰয় শিশুক হেঁপাহৰ এখন আকাশ উপহাৰ দিব পৰাকৈ তেওঁ ভালপোৱাৰ সেউজীয়া বাটেৰে আগবাঢ়িছে। আজি তেওঁ অনাথ শিশুৰ ওঁঠত হাঁহি আঁকি দিব পৰাকৈ সক্ষম।


নীলপবন বৰুৱা আৰু দীপালি বাইদেউ : প্ৰেমৰ সেউজীয়া বন্দৰত আবদ্ধ দুটি আত্মা। প্ৰেমৰ সেউজীয়া বৰ্ণমালাৰে লিখা হৈ ৰ'ল নীলপৱন বৰুৱা আৰু দীপালি বাইদেউৰ আত্মিক প্ৰেমৰ কাহিনী। দুৰাৰোগ্য মটৰ নিউৰণ ৰোগত আক্রান্ত হৈও প্রিয় পুৰুষজনাৰ অম্লান ভালপোৱাৰ ঠিকনাটোত তেওঁ জিৰণি লৈছিল ওঁঠত স্নিগ্ধ হাঁহিটো সাৱটি। কপালত আঁকি দিয়া প্রিয় পুৰুষজনৰ ৰঙা বেলিটো সাৱটি বাইদেউ জীয়াই আছিল প্ৰেমৰ সেউজীয়া বন্দৰত। জীৱনৰ দুৰ্যোগবোৰ সাৱটি লৈ এই মহান পুৰুষজন প্ৰজ্ঞাৰ কক্ষপথত অটল হৈ থাকিল। সুদীৰ্ঘ বিবাহিত জীৱনত কেৱল মনৰ কথাবোৰ, হৃদয়ৰ ভাষাবোৰ পঢ়িব পৰাকৈ তেখেত আছিল ভালপোৱাবোৰ বিলাই দিব পৰাকৈ সক্ষম। মেহগনি ৰঙৰ প্ৰেমৰ আকাশখনক বুকুত সাৱটি মাত্ৰ সৌ সিদিনাহে ২০১৮ চনৰ ২৯ ডিচেম্বৰত বাইদেউ গ'লগৈ৷ কিন্তু ভালপোৱাৰ সংজ্ঞাৰে জুখিবলৈ আমাক বিশেষ ক্ষণৰ প্ৰয়োজন নহয়। কেৱল ভালপোৱাৰ কক্ষত নিজক সংপৃক্ত কৰিবলৈ প্ৰেমৰ ৰঙা গোলাপ পাহি প্রিয়জনে উপহাৰ নিদিলেও ভালপোৱাবোৰক জীৱনৰ উমাল পৰশেৰে নিজৰ দৰেই সজাই পেলাব পৰাকৈ আমি সকলোৱেই নিশ্চয় সক্ষম।

মা-দেউতাৰ বিনিময় বিহীন ভালপোৱাৰ মাজত আজিও নিজকে হেৰুৱাই পেলাওঁ নিৰিবিলি মুহূৰ্তত। ভালপোৱাৰ বাটেৰে আগুৱাই নিছিল চুলিভান নামৰ শিক্ষয়িত্ৰীগৰাকীয়ে হেলেন কেলাৰক। জীৱনক ভাল পাবলৈ শিকাইছিল কেৱল মাত্ৰ স্পৰ্শৰ মাজেৰে।যি গৰাকী হেলেন কেলাৰ আজিও বিশেষভাৱে সক্ষমসকলৰ বাবে নিশ্চয় ভগৱান। ভালপাওঁ বুলি নোকোৱাকৈয়ে অনুভৱ কৰিব পৰাকৈ ভালপোৱা দিওঁ আহক। সুখবোৰ দুচকুত জিলমিলাই উঠক ন জীৱনৰ প্ৰৱেশ পথত।
(লেখাটো প্ৰস্তুত কৰোতে গুগলৰ সহায় লোৱা হৈছে)
ফোন : ৬০০৩৪৬৭৩৪২


Share:

0 comments:

Post a Comment

Labels

Archive

Follow by Email

Contact Us

Name

Email *

Message *

Pages